Ma'Vera

​Börek & Ev Tatlıları

 
tr_TR
en
off
Mobile View
Desktop View
sigara böreği
2173

Çoğumuzun bildiği, sabahları canımız çektiğinde uykulu gözlerle bile pratik bir şekilde hazırladığı, adını şeklinden alan klasik bir börektir sigara böreği... Çeşitli iç harçlarla hazırlanılan böreğin hemen hemen herkes tarafından sevilen çeşidi peynirli olanı olsa gerek dedik ve kısa sürede el çabukluğuyla hazırladık.        KAÇ KİŞİLİK        HAZIRLAMA SÜRESİ        PİŞİRME SÜRESİ

        20 adet                  40 dakika               20 dakika


Malzemeler

  • 4 adet yufka

İç harç için:

  • 150 gram imansız peynir
  • 150 gram rendelenmiş kaşar peyniri
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 5 dal maydanoz
  • 1/4 çay kaşığı tuz

Nasıl Yapılır?

1) Dikkatli bir şekilde açtığınız yufkaları, mutfak tezgahı üzerinde üst üste açın.

2) İlk olarak dörde ardından her bir parçayı tekrar iki eşit parçaya kestiğiniz      yufkalardan 24 adet üçgen yufka dilimi çıkartın.

3) İç harcı için; maydanozların yaprak kısımlarını incecik kıyın. Kıyılmış          maydanoz, lor peyniri, rendelenmiş kaşar peyniri, yoğurt ve tuzu bir çatal      yardımıyla ezerek karıştırın.

4) Üçgen yufka parçalarından bir tanesini mutfak tezgahı üzerine alın. Geniş      kısmına yayarak bir tatlı kaşığı kadar peynirli iç harçtan yerleştirin.

5) Kenar kısımlarını içeriye doğru katladığınız yufkaları uç kısımlarını suya        batırdıktan sonra rulo şeklinde sarın. Aynı işlemi tüm yufka parçalarına        uygulayın.

6) Ayçiçek yağını derin bir tavada kızdırdıktan sonra hazırladığınız sigara        böreklerini altın sarısı renk alana kızartın.

7) Fazla yağını bırakmaları için kağıt havlu üzerinde dinlendirdiğiniz sigara        böreklerini, ılık olarak sevdiklerinizle paylaşın.


Pişirme Önerisi

Pişirme esnasında açılmaması için yufkaların uç kısımlarını yumurta akı ya da suya batırdıktan sonra sarın.Maşayla ters çevirirken iç harcının akmaması için börekleri patlatmadan kızartmaya dikkat edin.Derin ve kızgın yağda fritözde de kızartabileceğiniz börekleri, yağlı kağıt üzerinde fırın tepsisinde de pişirebilirsiniz.Börekleri arzu ettiğiniz iç harç ve taze yeşillik ilavesiyle hazırlayabilirsiniz.İç harca yumuşaklık vermesi için yoğurt yerine arzuya göre 1 adet yumurta sarısı kullanabilirsiniz.Servis Önerisi

Söğüş domates ve salatalık dilimlerinin yanı sıra sigara böreklerini yoğurt sosuyla da servis edebilirsiniz.